چاپ        ارسال به دوست

رئیس موسسه: تدوین نقشه راهبردی صنعتی کشور مراحل نهایی خود را طی می‌کند

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: نقشه راهبردی صنعتی و ارتقاء تولید داخل بر اساس آمایش سرزمینی و با افق بلندمدت تدوین می‌شود.

محمدهادی زاهدی وفا در نشست "طرح تدوین نقشه راهبردی صنعتی و ارتقاء تولید داخل"و در جمع فعالان و صاحب‌نظران حوزه صنعت گفت: از گذشته یعنی دهه 80 تلاش‌هایی برای تدوین یک سند جامع در خصوص پیشرفت و گسترش صنعت انجام‌شده که همه آن‌ها قابل‌تقدیر است و سند فعلی هم با بهره‌گیری از تجارب گذشته به‌پیش رفته است.

وی بابیان اینکه سند جدید از تجارب سایر کشورها هم استفاده‌شده است، افزود: توجه به بعد فنی و توسعه صنعتی بدون تأکید بر سازمان‌دهی حاکم بر صنعت یک رویکرد ناقص است.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر ما در یک استراتژی توسعه صنعتی فقط یک نقشه راه فنی و فناوری را داشته باشیم و به سازمان‌دهی صنعت یا ابعاد مدیریتی یا تقسیم‌کار ملی آن توجه نکنیم از اجرایی بودن آن صنعت فاصله گرفتیم و این‌یکی از مشکلات سندهای پیشین بوده است.

زاهدی وفا بابیان اینکه برای رسیدن به راهبرد صنعتی باید به سؤالات مهمی پاسخ صریح داد؛ تصریح کرد: سوا لاتی مبنی بر اینکه اولویت‌های اقتصادی ما در یک سند توسعه چیست؟ نوآوری چه جایگاهی دارد؟ ارتقاء فناوری و بهره‌وری چگونه پیش‌بینی‌شده است؟ رابطه راهبردهای صنعتی با رشد اقتصادی چگونه خواهد بود؟ میزان دخالت دولت در اجرای یک سند توسعه صنعتی چه مقدار خواهد بود؟ و سطح برنامه‌ریزی که دولت برای استراتژی توسعه صنعتی می‌کند چه سطحی باشد؟ ازجمله این سؤالات مهم است.

وی افزود: اصل حمایت از صنعت به‌شرط اینکه دارای برنامه و زمان‌بندی مشخصی باشد پذیرفته است؛ وگرنه حمایت دائم و بی‌قیدوشرط منجر به پیشرفت هیچ صنعتی نمی‌شود؛ همان‌طور که این موضوع در برخی صنایع ما به‌خوبی قابل‌مشاهده است.

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: در دنیای کنونی، اصل رقابت است و آزادی اقتصادی تابع مؤلفه قدرت است. این جمله‌ای است از یک استاد توسعه دانشگاه که می‌گفت تعیین‌کننده توسعه کشورها تابع رابطه قدرت بین کشورها خواهد بود.

وی ادامه داد: علیرغم تمامی تئوری‌های توسعه اقتصادی که تأکید بر تجارت آزادی اقتصادی و امثالهم می‌کند می‌بینیم بسیاری از کشورها برای تأمین منافع خودشان تئوری‌های اقتصادی را کنار می‌گذارند و اعمال قدرت می‌کنند، امروزه مقیاس تولید و فناوری بسیاری از صنایع باید با توجه به بازارهای منطقه‌ای و در یک تقسیم‌کار بین‌المللی دیده می‌شود.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: از یکسو با جهانی بسیار پویا، متغیر و نوآور روبه‌رو هستیم و از سوی دیگر سند باید نیاز کشور را برای یک افق بلندمدت برطرف کند؛ به همین علت سند به‌دوراز ایستایی و پویا تدوین خواهد شد.

زاهدی وفا در پایان‌بر  لزوم مشارکت همه فعالان حوزه صنعت و کارشناسان و اساتید دانشگاه در تدوین این سند تأکید کرد و گفت: بعد از واگذاری مأموریت تدوین این سند به موسسه از سوی معاون اول رئیس‌جمهور مطالعات و کارهای پژوهشی آغازشده و نسخه اولیه آن به‌زودی ارائه خواهد شد اما این سند نیاز به همراهی و مشاوره طیف‌های مختلف حوزه صنعت دارد.

در ادامه نشست مجری طرح تدوین نقشه راهبردی صنعتی و ارتقاء تولید داخل به ارائه اجمالی از فرایند و رسته‌های اجرایی این طرح پرداخت.

 


٠٩:١٢ - 1402/06/28    /    شماره : ٨٨٠٢    /    تعداد نمایش : ٢٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: