چاپ        ارسال به دوست

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: ريشه تورم را شناسايي كرديم، بخشي از آن در منابع و مصارف است كه آن را مديريت خواهيم كرد.

 

به گزارش مركز اطلاع رساني ، روابط عمومي و امور بين الملل، سيدمسعود ميركاظمي در نشست علني صبح (يكشنبه، ۲ بهمن ماه) در جريان رسيدگي به كليات لايحه بودجه سال ۱۴۰۲ كل كشور با اشاره به كسري بودجه در سال جاري گفت: در بودجه عمومي كشور، منابع و مصارف ۹۵ درصد با قانون همپوشاني داشت و تنها ۵ درصد مغايرت ميان عملكرد و قانون داشتيم.رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: از آنجايي كه مجلس سقف بودجه را در سال ۱۴۰۱، تغيير نداد كمترين مغايرت را داشتيم و يكي از ويژگي هايي كه باعث كنترل منابع و مصارف شد، پيش بيني منابع قابل وصول بود. در اين بين ۲۰۰ همت اعتبار عمراني و اشتغال‌زايي تخصيص يافت و پرداخت شد.

وي با بيان اينكه منابع مالي بودجه ۱۴۰۲، ۱۹۸۴ همت پيش بيني شده است، تصريح كرد: ۷۰۰ همت از درآمد مالياتي دريافت شده است كه با توجه به ميزان درآمد ناخالص ملي، اين عدد، رقم زيادي نبوده و حتي اعتقاد داريم ظرفيت مالياتي بيش از اين است اما بر اساس توان ماليات گيري سازمان مالياتي كشور، اين رقم پيش بيني شده است كه بايد گفت GDP ساير كشورها ۹ تا ۲۵ درصد است در حالي كه ما تنها ۳,۷ درصد دريافت مي كنيم و اطمينان داريم درآمد مالياتي قابل وصول است.
ميركاظمي در خصوص درآمد نفتي گفت: درآمد نفتي ۶۰۳ همت پيش بيني شده است كه برخي مي گويند ممكن است ميزان فروش نفت و يا قيمت دلار تغيير يابد و اين رقم محقق نشود كه بايد بگويم، عدد ۶۰۳ همت با تركيبي از تغييرات پيش بيني شده كه قابل احصا و با كمترين مخاطره است. از سوي ديگر در خصوص واگذاري اموال و سهام لازم است توضيح دهم كه ۲ قسط سهام ستاره خليج فارس، سال آينده وصول مي شود و با توجه به مصوبه فروش اموال در جلسه سران درآمد از فروش اموال دولت به دليل عدم ورود دستگاه ها و كُند شدن موضوع در اين امر افزايش مي يابد.
معاون رئيس جمهور با اشاره به واريز ۴۰ درصدي از درآمد فروش نفت به صندوق توسعه ملي گفت: استقراض از صندوق نداريم و در صورت كسري بودجه به سمت بودجه جاري يا تملك دارايي نخواهيم رفت از سوي ديگر، تراز عملياتي مديريت شده است. در سنوات گذشته برخي هزينه ها در تبصره ۱۴ لايحه بودجه ديده مي شد كه از جنس هدفمندي نبود. ۱۵۰ همت از اين هزينه ها از تبصره ۱۴ به بدنه بودجه انتقال يافت و با در نظر گرفتن ۶۵ تا ۷۰ همت، ترميم حقوق، تسريع تراز عملياتي اتفاق نخواهد افتاد و كمتر از ۲۰ درصد رشد هزينه ها خواهيم داشت كه نشان مي دهد دولت مسير درستي را در پيش گرفته است.
وي با بيان اينكه با تنش آبي، توسعه جاده هاي روستايي، راه آهن، بيمارستان، دانشگاه و خوابگاه روبرو هستيم، افزود: ۳ هزار همت پروژه نيمه تمام داريم كه در تبصره ها مشاركت مردم به طور جدي ديده ايم. در قانون برنامه هفتم نيز مشاركت عمومي و خصوصي براي طرح هاي نيمه تمام را به طور جدي لحاظ خواهيم كرد. اگر روش تأمين اعتبار براي پروژه ها را تغيير ندهيم و مردم را به ميدان نياوريم، عدم تخصيص منابع به پروژه ها تكرار مي شود و همچنان نگران نيمه تمام ماندن پروژه ها خواهيم بود.
ميركاظمي با تأكيد بر تلاش براي ثبات اقتصادي گفت: ريشه تورم را شناسايي كرديم، بخشي از آن در منابع و مصارف است كه آن را مديريت خواهيم كرد و اين امر مانع استقراض خواهد شد كه فشار بر مردم كاهش خواهد يافت زيرا اعتقاد داريم براي اداره دولت نبايد به مردم فشار اقتصادي وارد شود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با تأكيد بر اينكه ميزان پايه پولي در لايحه بودجه ۱۴۰۲ كاهش پيدا خواهد كرد، ادامه داد: با تكاليف و تبصره هايي كه در ساير عوامل تورم ايجاد كرده ايم، بانك مركزي اضافه برداشت بانك ها را مديريت خواهد كرد كه با اين كار افزايش پايه پولي كنترل مي شود همچنين از مجلس مي خواهيم اجازه دهد مديريت تبصره ها بر اساس آيين نامه تدوين شده از سوي دولت پيش برود تا بتوانيم پايه پولي را مديريت كنيم.
وي با بيان اينكه ارز ۴۲۰۰ توماني نخواهيم داشت، گفت: اين ارز باعث افزايش هزينه ها بر مردم مي شد چرا كه وزارتخانه ها براي جبران كسري بودجه، ارز ۴۲۰۰ توماني را در بازار به قيمت ۲۷ هزار تومان به فروش مي رساندند و اين باعث تورم مي شد. اين روند باعث افزايش ۴۰۰ هزار ميلياردي پايه پولي مي شد كه سال آينده اين عامل افزايش تورم را نخواهيم داشت.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در پايان تأكيد كرد: سال آينده تسويه ۲۵۰ ميليارد توماني بدهي خواهيم داشت. امسال ماهيانه ۱۸۰ ميليارد اوراق منتشر كرديم و ماهيانه ۱۵ همت اوراق، تسويه كرديم و ۳۳۰ همت به صندوق ها كمك كرده ايم كه با در نظر گرفتن ۱۸۰ همت كمك به سازمان تأمين اجتماعي، ۳۴۵ همت پرداخت شده در حالي كه دولت هيچ نقشي در اين موارد نداشته است./


١٠:٠٦ - 1401/11/03    /    شماره : ٨٠٤٦    /    تعداد نمایش : ٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: