چاپ        ارسال به دوست

پس از 7 سال نرخ بیکاری در این استان تک رقمی شده است

معاونت پژوهشی موسسه طی نشستی تخصصی راههای پیشرفت متوازن استان یزد  را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی این نشست مجازی با ارائه گزارش مجید دهقانی زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد و با حضور آنلاین روسای سازمان های استانی و جمعی از صاحبنظران و کارشناسان برگزار گردید.

مجید دهقانی زاده در این جلسه با بیان وضعیت شاخص های کلی استان  یزد گفت: جمعیت استان با حدود 1300000 نفر و با سهم 1.5درصدی ازکشور در رتبه بیست و سوم  قرار دارد.

وی افزود : متوسط رشدجمعیت سالیانه  این استان در طی سالهای 1395 تا 1400 به میزان 1.92 درصد بوده است که تفاوت قابل ملاحظه ای  بامتوسط رشدکشور دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد با بیان اینکه این استان در سال 1401 با نرخ مشارکت اقتصادی  45.2درصدی و اشتغال 41 درصدی مواجه بوده است ، اظهار داشت: پس از7سال نرخ بیکاری در این استان تک ر قمی شده است.

مجید دهقانی زاده گفت:  ثبت جهانی شهر یزد ، وجود جاذبه های فرهنگی، تاریخی وطبیعی  و قرارگیری در مثلث گردشگران خارجی ، توانمندی در صنایع معدنی وگردشگری سلامت ،این استان را  جزو استانهای پیشرو در علم و فناوری و دانش بنیان معرفی کرده است .

 وی در ادامه به وضعیت مهاجرپذیری این استان و شهرستان‌های یزد، اردکان و میبد پرداخت و گفت:  این شهرستان‌ها  صنعتی‌ترین شهرستان‌های استان هستند که زمینه را برای جذب نیروی مهاجر فراهم آورده است و رتبه سوم را در مهاجرپذیری در کشور به خود اختصاص داده است..

وی با بیان اینکه هریک از شهرستان استان یزد قابلیت معینی دارد، تاکید کرد: این قابلیت ها باید منجر به سرانه رفاه اجتماعی شود و شاخص های منفی استان کاهش پیدا کند

وی ضمن اشاره به سرانه تولید ناخالص داخلی این استان به میزان 1420 ميليون ريال افزود: استان یزد با حدود 17 درصد جامعه فقیر بر اساس گزارش وزارت تعاون در رده استان سی ام فقیر کشور است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در پایان ، ضمن ارائه راهکارهای کاهش عدم تعادل های درون استانی به بیان پروژه های برنامه تحولی این  استان در  پانزده محورپرداخت و ابراز امیدواری کرد با  همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و تخصیص اعتبارات لازم به پروژه های ملی،  این استان  مسیر پیشرفت را هموار سازد.

.


١٢:٥٧ - 1402/09/14    /    شماره : ٩١٥٩    /    تعداد نمایش : ١٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: