چاپ        ارسال به دوست

آغاز فعالیت مرکز خدمات مشاوره برای حل نیاز روز کشور

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش در مراسم هفته پژوهش از آغاز به کار مرکز خدمات مشاوره برای بررسی و ارائه راه‌حل در مورد موضوعات روز کشور خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی محمد هادی  زاهدی وفا در این مراسم،گفت:اهمیت پژوهش از آنجا مورد نظر است که پویائی تولید علم منوط به پژوهش است.به عبارت دیگر در ارتباط بین آموزش وپژوهش ادامه ی  نوآوری و مرجعیت در علم، حتما منوط به پژوهش است .

وی افزود:اگر درتاریخ  جستجو کنیم ،با یک انفصال تاریخی در تولید علم در جهان مواجه خواهیم  شد ، به‌عنوان مثال  بعد از قرن هفتم متأسفانه تولید علم از شرق و آسیا به غرب و اروپا   منتقل می‌شود  و علت  این است که شاید در حوزه پژوهش ،  سازوکارهای لازم ایجاد نشد

زاهدی وفا تأکید کرد:اگرچه ایران و تمدن شرق در تولید علم خیلی موفق  بوده ؛اما در یک دورانی شاهد ایستایی علم در شرق هستیم. بزرگانی را در تولید علم مشرق می‌بینیم اما بعد از یک دوره‌ای  اثری از این بزرگان دیده نمی‌شود و  به همین علت پژوهش اتفاق نمی‌افتد.

مشاور رئیس‌جمهور گفت:در مقطعی از تاریخ، علمی که از شرق به غرب می‌رود رنگ شرقی داشته است، اگر دانشگاه‌های مثل آکسفورد و کمبریج ، را ملاحظه  بفرمائید معماری مدارس قدیم ایران و مدارس نظامیه ایران در آن‌ها مشهود است . به‌نحوی‌که  در بعضی از کالج‌های دانشگاه آکسفورد به شکل حوزه‌های علمیه است. با حیاط مرکزی به شکل باغ ایرانی و پیرامون آن حجره دیده می‌شود.

رئیس  موسسه  عالی آموزش بابیان اینکه پژوهش می‌تواند پویایی علم را حفظ کند، تصریح کرد: با این  فرض است که پژوهش از شخص محور به نهاد محور تبدیل  می‌شود.به‌عنوان‌مثال بزرگانی در تاریخ ایران و جهان داریم این‌ها قبلاً خیلی شخص محور بوده ، اما به‌مرورزمان تبدیل به نهاد محور می‌شود  و نهادهای پژوهشی هستند که می‌توانند چنین باری را  به دوش گیرند .

مشاور رئیس‌جمهور اضافه کرد: شاید همه نام ادیسون را با برق و لامپ  می‌شناسند اما اختراع اساسی ادیسون این بود که یک مرکز و شاید اولین  بنیاد پژوهشی دنیا را تأسیس می‌کند و در آن مرکز حدود هزار اختراع کوچک و بزرگ  را ثبت می‌کند. پس باید دقت کرد تبدیل پژوهش شخص محور به نهاد محور یک گام مهم و بزرگ در پژوهش کشور ایجاد می‌کند.

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی افزود: در چند دولت  "راه‌حل مهار تورم"را بررسی  کرده‌ایم اما  چرا همه این راه‌حل‌ها در چند دهه تکرار می‌شود و ما نمی‌توانیم مشکل تورم را حل کنیم؟ یا رشد تولید و بهره‌وری پایین که چند دهه است کشور با آن مواجه است. این‌ها مسائل اصلی است که پژوهشگران باید برای حل آن راه‌های عملیاتی پیشنهاد بدهند.

زاهدی وفا ادامه داد: از دهه 80 ما دنبال هدفمند کردن یارانه‌ها بوده‌ایم . حجم زیادی یارانه نقدی و غیر نقدی و پنهان پرداخت می‌شود؛ اما همچنان در انجام تکالیف مصرح قانون اساسی مانند بهداشت و آموزش با مشکل مواجه هستیم.

وی بابیان اینکه پژوهش در کشور از شخص محور باید به سمت نهاد محور حرکت کند،گفت:روش‌شناسی پژوهش تنها به روش‌شناسی شخص پژوهشگر مربوط نمی‌شود؛ باید روش‌شناسی سازمان پژوهشی هم‌تغییر کند. موسسه در این راستا مرکز خدمات مشاوره‌ای را فعال خواهد کرد، این مرکز با همکاری کارشناسان سازمان برنامه‌وبودجه و سایر نهادها و دانشگاه‌ها به شبکه‌ای برای بررسی و ارائه راه‌حل مشکلات روز کشور تبدیل خواهد شد.  

در این مراسم محسن نجفی خواه معاون سازمان برنامه‌وبودجه ،سعید امیریان سرپرست معاونت پژوهشی موسسه و چند نفر از اساتید و اعضای هیئت‌علمی هم در مورد اهمیت و مشکلات بخش پژوهش سخنرانی کردند.

در این مراسم همچنین از دو کتاب جدید موسسه با عناوین"دانشنامه مدیریت " با نظارت علمی دکتر مهدی الوانی و "چگونگی دستیابی به رشد فراگیر " ترجمه علی حبیبی رونمایی گردید.

در پایان این مراسم از پژوهشگران،اساتید و اعضای هیئت علمی و دانشجویانی که در یک سال گذشته کارهای شاخص پژوهشی داشتند تقدیر شد.

 

 

 

 

 

 


١٠:٤٠ - 1402/09/29    /    شماره : ٩٢٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: