جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران

نخستین جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران

مراسم پایانی شنبه 23 تیرماه 1397

نظر به اهمیت انجام پژوهش‌های کاربردی اقتصادی و ضعف کشور در انجام این گونه پژوهش‌ها و با توجه به رسالت مراکز آموزشی و پژوهشی در این زمینه، موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی (وابسته به نهاد ریاست جمهوری) بر اساس توافق‌نامه همکاری امضا شده میان 10 تن از روسای دانشکده‌ها و موسسات پژوهشی اقتصادی فعال مستقر در تهران، براى نخستين بار در زمستان سال ١٣٩٦ جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران را با هدف تشویق تخصص‌گرایی و تمرکز، انگیزه‌بخشی و ترویج فرهنگ انجام پژوهش‌های باکیفیت کاربردی در حوزه اقتصاد ایران برگزار می‌کند. هدف جشنواره، ارج‌گذاری و تقدیر از تلاش‌های علمی– پژوهشی آن دسته از دانش‌پژوهان و پژوهشگران جوان کشور است که برترین دستاوردهای علمی- پژوهشی کاربردی را در جهت درك و تبيين واقعيت‌ها و پويايى يك حوزه تخصصى در مسایل اقتصاد ایران داشته و سهم قابل توجهی در تعمیق درک ما از مسایل اقتصادی کشور و ارایه راه‌های حل آنها داشته‌اند. امید است بتوان در آینده از یافته‌های این مطالعات در سیاست‌گذاری برای مسائل گوناگون اقتصادی کشور بهره برد. جشنواره همچنين با گردهمايى استادان، پژوهشگران و دانشجويان حوزه اقتصاد کشور، فرصتی برای هم‌افزایی دانش و تجربه در حوزه مطالعات اقتصاد کشور فراهم مي‌آورد.

برای سال نخست یک تن از پژوهشگران جوانی برگزیده خواهد شد که با تمرکز بر مساله‌ای اقتصادی در کشور، آن را تبیین و برای آن راه حلی عملی و علمی پیشنهاد کرده‌اند. پژوهشگر برتر جوان، شخصی با سن کمتر از 40 سال است که با فعالیت‌های علمی و پژوهشی در یکی از حوزه‌های اقتصاد، به نتایج کاربردی و تحلیل‌های ارزشمندی از یک یا چند مساله اقتصاد ایران در آن حوزه مشخص رسیده باشد. این فرد بر پایه آثار پژوهشی خود مانند مقاله، کتاب، طرح پژوهشی و فعالیت‌هایی مانند سخنرانی در مجامع علمی بین‌المللی که در یک حوزه تخصصی انجام داده، برگزیده خواهد شد.

امید است که در سال‌های آینده با گسترش فعالیت‌های پژوهشی اقتصادی زیر پوشش جشنواره، بتوان برای خالقان آثاری مانند: پایان‌نامه برتر کارشناسی ارشد و دکتری، تالیف/ ترجمه کتاب برتر، طرح پژوهشی برتر، مقاله برتر، گزارش برتر و ... نیز جوایز ویژه در نظر گرفت تا این جشنواره به عنوان یک رویداد مهم پژوهشی سالانه در میان اقتصاددانان، آفریننده فرصت‌های ارزشمند دیگری نیز باشد.

دبیرخانه دایمی جشنواره در موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی مستقر خواهد بود. اگر زمانی موسسه به دلیل موجهی نتواند جشنواره را برگزار کند، شورای راهبری، دبیرخانه را به یک یا چند عضو از اعضا واگذار می‌کند. جزییات مراسم جشنواره در هر سال توسط دبیر کارگروه اجرایی جشنواره، پیشنهاد و در شورای راهبری، تصویب و ابلاغ می‌شود. مکان برگزاری مراسم جشنواره، تهران خواهد بود. اگر شورای راهبری، مکان دیگری را برای برگزاری مراسم تعیین کند، 3 ماه پیش از برگزاری مراسم، اعلام خواهد شد.

فراخوان شرکت در جشنواره، عمومی خواهد بود و همه دانشکده‌های اقتصاد و موسسات پژوهشی فعال در حوزه‌های اقتصادی، پوستر جشنواره را در معرض دید عموم می‌گذارند و در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تخصصی اقتصادی نیز اطلاع‌رسانی می‌شود. کسانی که خود را دارای ویژگی‌های علمی برتر می‌دانند، می‌توانند با پر کردن فرم‌های الکترونیکی مربوط به شرکت در جشنواره و ارائه مستندات فعالیت‌های علمی خود به دبیرخانه جشنواره در وب‌سایتی که به همین منظور طراحی شده، در جشنواره شرکت نمایند. غربالگری اولیه مستندات دریافتی از فعالیت‌های پژوهشی انجام شده، بر اساس معیارهای محاسبه امتیاز پژوهشگران وزارت علوم، در دبیرخانه جشنواره، انجام و امتیازهای هر فرد در چارچوب معیارهای پیشنهادی به کارگروه علمی شامل نمایندگان دانشکده‌های اقتصاد و مراکز/ موسسات پژوهشی ارائه خواهد شد. این کارگروه، مسوولیت ارزیابی نهایی و گزینش فرد برتر را بر عهده دارد. در همه آثار، شرط ارتباط موضوعی با اقتصاد ایران به عنوان نخستین معیار ارزیابی، در نظر خواهد بود.

ثبت نام

جهت حضور در جشنواره می توانید از طریق لینک فوق ثبت نام نمائید

دستورالعمل اجرائی

جهت مشاهده دستورالعمل اجرائی بر روی لینک فوق کلیک نمائید

برنامه زمانی جشنواره

برنامه زمانبندی و بخش های مختلف جشنواره

جایزه جشنواره

توضیحات تکمیلی در خصوص جایزه و خدمات ویژه مورد ارائه---------------------------------------------------------- اطلاعیه ------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ثبت نام شرکت در مراسم پايانی جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ايران

مراسم پایانی نخستین دوره جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران با هدف توسعه انجام پژوهش‌های کاربردی اقتصاد ایران، جهت‌دهی به این پژوهش‌ها و ارج نهادن و تقدیر از پژوهشگران جوان این عرصه در روز شنبه 23 تیرماه 1397در سالن دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی، برگزار و اقتصاددان جوان برتر کشور، معرفی خواهد شد. این مراسم ضمن تشویق و انگیزه‌بخشی برای انجام پژوهش‌های کاربردی در حوزه‌های تخصصی اقتصاد، فرصتی برای گردهمایی پژوهشگران جوان و صاحب‌نظران حوزه‌های گوناگون اقتصاد فراهم می‌آورد. مراسم با سخنرانی نامزدهای منتخب، شامل ارایه‌ای از فعالیت‌های پژوهشی آنها آغاز می‌شود. پس از هر سخنرانی، پرسش و پاسخ میان داوران جشنواره (که از اساتید اقتصاد هستند) و نامزدها انجام خواهد شد. همچنین نشست دوستانه‌ای بین نامزدهای منتخب و شرکت‌کنندگان در مراسم جشنواره در برنامه قرار دارد. سرانجام در مراسم اختتامیه، فرد برگزیده نخستین دوره جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران معرفی خواهد شد. بدین وسیله از دانشجویان مقطع دکتری رشته اقتصاد دعوت می‌شود که ضمن ثبت نام در سایت جشنواره در این مراسم شرکت نمایند. آشنایی با زمینه‌های تحقیقاتی سایر پژوهشگران جوان برگزیده در حوزه‌های تخصصی گوناگون مطالعات کاربردی اقتصاد ایران و نیز بهترین مقالات آنها می‌تواند انگیزه خوبی برای حضور در چنین برنامه‌ای باشد. بی‌شک برگزاری چنین جشنواره‌ای با مشارکت دانشکده‌ها و مراکز پژوهشی اقتصادی معتبر کشور و تداوم آن در سال‌های آینده می‌تواند گام‌ مهمی برای اعتلای علم اقتصاد در کشور و همچنین شبکه‌سازی بین محققین اقتصادی جوان باشد.

مهلت ثبت نام شرکت در مراسم پایانی جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران، ظهر سه شنبه 19 تیر ماه 1397 می باشد.

فرم ثبت نام

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آغاز به کار جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران

طی مراسمی در موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی و با حضور دکتر مسعود نیلی، برخی روسای دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های اقتصادی تهران و شماری از خبرنگاران، از پوستر و وبگاه نخستین جشنواره «پژوهشگران جوان اقتصاد ایران» رونمایی شد. دکتر مسعود نیلی، رئیس موسسه، در آغاز این نشست، با خیرمقدم‌گویی به حاضران، شروع به کار این جشنواره را نتیجه مشارکت و تلاش دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های اقتصادی واقع در شهر تهران دانست و گفت: «اقتصاد در مسائل کشور همواره از وزن بیشتری برخوردار بوده و در میان تمامی اقشار جامعه، حساسیت ویژه‌ای نسبت به آینده اقتصاد ایران وجود دارد. از آن‌جا که آینده اقتصاد کشور را جوانان اقتصاددان فعلی می‌سازند، ایده شناسایی و پرورش جوانان مستعد و توانمند در حوزه اقتصاد مطرح شد؛ نخبگانی که افزون بر شناسایی مشکلات جاری اقتصاد ایران، بتوانند راهکارهایی برای حل مسائل نیز ارائه کنند. بر این اساس، جلسات متعددی برگزار شد و با همکاری معاونت محترم علمی و فناوری رئیس جمهور، وزارت نفت و تعدادی از دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های اقتصادی، آئین‌نامه این کار به تدوین رسید و قرار بر این شد که با طی یک فرآیند کاملا علمی، شفاف و رقابتی، انگیزه برای ورود جوانان اقتصاددان به این عرصه فراهم شود و بر این اساس، اقتصاددان برتر معرفی شود.»

رئیس موسسه ادامه داد: «در پایان جشنواره علاوه بر معرفی اقتصاددان برتر، بانک اطلاعات ارزشمندی از پژوهشگران توانمند در حوزه مسائل اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد که می‌تواند بسیار راهگشا باشد. همچنین گردهم‌آیی مدیران و روسای دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های اقتصاد، دیگر دستاورد ارزشمند این جشنواره است؛ چرا که امروز، کشور نیاز مبرمی به مشارکت و همکاری دارد و این دستاورد حتی می‌تواند هم‌تراز با هدف اصلی تلقی شود.»

دکتر نیلی ضمن تقدیر از همه دست‌اندرکاران جشنواره، ابراز امیدواری کرد که با موفقیت جشنواره در سال جاری، بتوان این رویداد را در سال‌های آینده نیز تداوم بخشید. او افزود: «در سال‌های آتی حتی با مشارکت مراکز آموزشی و پژوهشی سراسر کشور، می‌توان این طرح را به یک رویداد فراگیر ملی آکادمیک تبدیل کرد تا نتایج باکیفیت و ارزشمندتری در اختیار جامعه علمی و سیاست‌گذاری قرار گیرد.» رئیس موسسه در پایان سخنان خود از اصحاب رسانه خواست که با اطلاع‌رسانی گسترده این رویداد، زمینه را برای مشارکت هرچه بیشتر جوانان علاقمند فراهم کنند.

در ادامه، علیمرادی مدیر کل دفتر طرح‌های پژوهشی موسسه، درباره جزئیات این جشنواره توضیحاتی را ارائه کرد. بر این اساس، پژوهشگرانی می‌توانند در این رویداد شرکت کنند که اولا کمتر از 40 سال سن داشته و ثانیاً فعالیت‌های علمی و پژوهشی ارزشمندی در جهت درک و تبیین واقعیت‌ها و پویایی یک حوزه از مطالعات اقتصاد ایران به انجام رسانده باشند. مطابق با جدول زمان‌بندی گام‌های اجرایی جشنواره، ثبت نام و دریافت کارهای پژوهشی، تا پایان مهرماه ادامه خواهد یافت. پس از ارزیابی اولیه آثار در آبان و آذرماه، از ده پژوهشگر برتر منتخب به منظور برگزاری سخنرانی‌ دعوت می‌شود و پس از ارزیابی داوران، طی مراسمی در اواخر بهمن‌ماه، نتایج جشنواره اعلام نهایی خواهد شد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پیوستن دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به برگزارکنندگان نخستین جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران پیوست. بدین ترتیب، جناب آقای دکتر حسن طایی، رییس محترم دانشکده مذکور، به عضویت شورای راهبری جشنواره درآمدند و آقای دکتر علی فریدزاد، عضو هیات علمی دانشکده را برای عضویت در کارگروه علمی معرفی نمودند.

آدرس دبیرخانه
موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

تهران ، ضلع شمالی کاخ نیاوران ،جمال آباد ، خیابان مختار عسگری ، پلاک 6
شماره تماس: 26116903-26116902
ایمیل
youngeconomist@imps.ac.ir
youngeconomist96@gmail.com

تمامی حقوق این سایت برای " جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران" محفوظ میباشد

youngeconomist.imps.ac.ir