چاپ        ارسال به دوست

پنجمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادر کننده گاز با حضور آقای دکتر نهاوندیان برگزار شد

پنجمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادر کننده گاز در کشور گینه استوایی با حضور نمایندگان کشورهای عضو مجمع برگزار شد . دکتر نهاوندیان به نمایندگی از سوی جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس شرکت کرده و طی سخنرانی خود ، همکاری و هماهنگی بیشتر کشورهای عضو را تاکید کرد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، معاون اقتصادی رئیس جمهوری در این اجلاس با بیان اینکه کشورهای صادر کننده گاز، هم از منظر امنیت انرژی و هم از جنبه عرضه انرژی پاک ،نقش اساسی در توسعه پایدار جهان ایفاء می کنند گفت: لازم است با همکاری و مشارکت از این پتانسیل برای رشد و پیشرفت و افزایش رفاه کشورهای عضو مجمع و سایر کشورها استفاده کنند .

دکتر نهاوندیان ضمن اشاره به تجربه موفق جمهوری اسلامی ایران در دسترسی ۹۵ درصد جمعیت ایران به گاز و همچنین جایگزینی گاز با سوختهای آلاینده در بخش های حمل و نقل و تولید برق، به افزایش سهم گاز طبیعی در سبد مصرف انرژی ایران به بیش از ۷۰ درصد اشاره و افزود: این همه به پشتوانه دانش و استفاده از توان داخلی انجام شده است در حالی که ایران تحت فشارهای تروریسم اقتصادی آمریکا در قالب تحریم یک جانبه قرار گرفته است .

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی اضافه کرد: در حال حاضر برخی از کشورهای عضو مجمع صادر کننده گاز تحت تحریمهای آمریکا قرار داشته و آمریکا به اتکاء تسلط بر سیستم مالی و بانکی و سوء استفاده از موقعیت دلار در صحنه جهانی، فشار زیادی بر سایر کشورها وارد می کند و پیشنهاد کرد کشورهای عضو از ارزهای جایگزین در تبادلات و همچنین به صورت مدیریت شده از روشهای ایمن تبادل در فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال استفاده کنند .

نهاوندیان اشاره کرد: به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و با حمایت روسیه و ونزوئلا، موضوع تحریم در بیانیه مجمع بعنوان بندی مستقل مورد توجه قرار گرفت و کشورهای عضو، مخالفت خود را با تحریم ها و قوانین فراملیتی به دلیل اختلال در امنیت انرژی، اعلام و تاکید کردند. در نهایت نیز ضمن اشاره به طرح پویش صلح هرمز اعلامی از سوی رییس جمهور ایران، خواستار همکاری و تشریک مساعی دولتهای منطقه در تحقق آن شدند و از همه اعضاء نیز تقاضا کردند که با همدلی و همکاری هر چه بیشتر کشورها، جهان و جهانیان را برای برخورداری از آینده ای بهتر، امن تر و پیشرفته تر یاری کنند.


٠٩:٠٢ - 1398/09/11    /    شماره : ٤٢٤٧    /    تعداد نمایش : ٣٨٧