چاپ        ارسال به دوست

دکتر محمد نهاوندیان در دیدار با کارکنان بسیجی ، ایثارگر و جانباز : هدف بسیج ،آمادگی و پاسداری از روحیه بسیجی و حفظ ارزشهاست

 به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس ، دکتر محمد نهاوندیان ،معاون اقتصادی رئیس جمهور ورئیس موسسه عالی مدیریت وبرنامه ریزی با کارکنان  رزمنده ، جانباز  وایثارگر موسسه دیدار و گفتگو کرد .

 در این مراسم دکترنهاوندیان ضمن تقدیراز فداکاریها و جانفشانی های شهدا و ایثارگران گفت : مناسبت بسیار گرانقدری است که هم به یاد دفاع مقدس و هم در جمع کسانی که افتخار خودشان را در بسیجی بودن می‌دانند می باشم. وی به تبیین تکریم دفاع مقدس پرداخت و گفت: تکریم دفاع مقدس این است که لازمه های استمرار آن را در جامعه خودمان مشاهده کنیم و بشناسیم. جنگ لزوماً مقدس نیست ،آنچه جنگ و دفاع را  مقدس می کند ،هدف آن است.وی با اشاره به آیه قران  "الذین آمنوا یقاتلون فی سبیل الله و الذین کفروا گفت: در "یقاتلون" فی سبیل الله ،یقاتلون مشترک است. نفس مقاتله نیست که ارزش می آورد، اینکه در راه چیست مهم است؛ یکی در راه خدا و حق است  و دیگری در راه طاغوت و طغیان ، بنابراین  یکی ارزش و دیگری ضد ارزش می شود .

دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه احیای جهاد و دفاع این است که در زنده نگه داشتن هدف آن دفاع و جهاد بکوشیم. اظهار داشت: امامان ما در عین اینکه تاکید می‌کردند روحیه حماسی را باید حفظ کرد  و  مسلمان حق ندارد هیچ لحظه ای حالت جهادی را از خودش فرو بگذارد ،  اما گفته اند بصیرت و چشمان باز باید داشته باشید ،ببینید در رکاب چه کسی و چه راهی هستید؟  برای چه جهاد و دفاع می کنید؟ . قل هادی سبیلی ادعوا الی الله بصیرا اما و من التبعا ...پیغمبر، به مردم بگویید، همه حرف و مرام و مسلک من،  این است که آمده‌ام به الله دعوت کنم شما را... پیغمبر نیامده چیزی را به کسی تحمیل کند وآمده که دعوت کند علی بصیرتا .  تمام نبوت رسل باز کردن چشم بصیرت بشریت است.  .

 رئیس موسسه در ادامه با تاکید بر اینکه هرگز جهاد تعطیل بردار نیست اظهار داشت:محدود کردن جهاد به قتال نظامی، کم کردن جهاد و تقلیل آن است  و جفا به مفهوم جهاد است، مجاهد فی سبیل الله همیشه در جهاد است و آن جهاد مبارزه با نفس است .در جنگ بدربود که مسلمانان برگشتند، پیامبر به آنها فرمود از جهاد اصغر برگشتید ولی حال جهاد اکبر شروع شده است، اصل جهاد این است که یک ندا مرتب در درون ما، از نفس وخودخواهی ماو یک هوای دیگر از ندای عقل ما برمی خیزد لذا مرتب باید در حال جهاد باشیم این گونه است که هیچ کس در هیچ حال از مبارزه باز نمی ماند .

 دکتر نهاوندیان افزود: حالت جهادی یعنی حالت مرتباً پاسداری از ارزش های  خود را داشتن ، بسیج غیرازاین نیست ، بسیج  ،گروهی در مقابل گروه های دیگر نیست، بسیج بیش از اینکه یک عنوان باشد، یک روح است .روحیه بسیجی یعنی آماده بودن، پاسدار بودن ، در روحیه بسیجی نباید بسیج را به جنبه نظامی محدود کرد ، جنبه نظامی یک بخش آن است، در حوزه تعلیم و تربیت ، پژوهش ، درمان و سلامتی اولین کسانی که بایستی حضور داشته باشند بسیجیان هستند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت جایگاه بسیج گفت: جفا به مفهوم بسیج است که آنرا محدود به یک جمع محدود کنیم  آن موقع که سازمان بسیج و حرکت بسیجی بعد از انقلاب شروع شد قرار نبود و نیست که ما یک جماعت بسیجی داشته باشیم و یک جماعت غیر بسیجی. اینطور نیست، بسیج یک کاروان همیشه پویا و فداکار است . مراسم امروز به پاس قدردانی ازکسانی که ۸ سال دفاع کردند برگزار می شود ، کسانی پیروز شدند و سرفراز رفتند،  امتحان دشواری در مقابل ملت ایران گشوده شد و اما میدان از امتحان بسته نیست. من در کنار مادر بودن می توانم یک بسیجی هم  باشم. در کار اقتصادی می توانم یک مجاهد باشم،  میدان باز است و این تعریف از جهاد و بسیج، نشاط انگیز است .

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه تکریم دفاع ، تکریم بسیج ، به صرف برگزاری مراسم نیست افزود :این ها لازم است ما باید جهاد و دفاع و بسیج را که میدان امتحان و سرافرازی است تبیین کنیم تا همیشه گشوده  بماند و در همه عرصه های حیات  قابل تعریف باشد.  شرایط کشور ما امروز شاید از هر زمان دیگری برای آنها که در میدان علم و تدبیر و برنامه‌ریزی و یا در میدان اقتصادی می‌توانند برای جهاد نقش‌آفرین باشند ، آماده تر از هر زمان دیگری است و به بیان رهبر معظم انقلاب، جنگ امروز ما جنگ اقتصادی است  پس هر کسی که در اقتصاد کشور می‌تواند کمک کند در واقع در میدان جهاد است. در همین میدان کسی می تواند دنبال منافع شخصی خود باشد و وهم می تواند فداکاری کند و به حل مشکلات اقتصادی کمک کند و به تولید ثروت در جامعه و توزیع عادلانه ثروت کمک کند.

رئیس موسسه  با تاکید بر ادامه فعالیت جهادی کارکنان در موسسه عالی مدیریت وبرنامه ریزی گفت  :در این کار جهادی مطمئن باشیم که پاداش آن  با پاداش مادی قابل قیاس نیست . اگر با خدا معامله کنید درمقابل عزت ملت  ایران، احساس رضایت بیشتری می کنید.، لذا بسیجی کسی است که هدف دارد ولو دست خالی هم که باشد از خدمت به مردم لذت می برد.و  احیای مفهوم دفاع مقدس وتحکیم دفاع گران و جهادگران ما به زنده نگه داشتن و باز نگه داشتن این جهاد است . انشالله که خداوند همه ایثارگران را توفیق دهد که یک بسیجی واقعی باشند وهمه ما را خداوند توفیق بدهد که در مسیر جهاد در راه خودش موفق عمل کنیم. البته قدرشناسی کسانی که این راه را گشودند، شهیدان بزرگوار ما، ایثارگران بلندهمت ما خانواده‌های ایثارگران ما که با صبوری ، با بزرگواری توانستند چنین صحنه‌های شکوهمند ایثار را جلوه گر کنندباید قدردان آنان باشیم ویادشان را گرامی بداریم .

در پایان این مراسم با اهداء لوح تقدیر از  خانواده های معظم شهدا ، همکاران ایثارگر ، رزمندگان وجانبازان موسسه تقدیر وقدردانی به عمل آمد .

 


تصاویر:

١٤:١٢ - 1398/07/08    /    شماره : ٤١٦٦    /    تعداد نمایش : ٦١٥