چاپ        ارسال به دوست

معاونین"پایش وسیاستگذاری" و "پژوهشی" موسسه عالی مدیریت وبرنامه ریزی منصوب شدند

 در جلسه معارفه معاونین محترم "پایش و سیاستگذاری اقتصادی"و "پژوهشی" موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی، دکتر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس موسسه ضمن تقدیر و تشکر از خدمات و تلاشهای دکتر امیر باقری در طی مدت تصدّی مسئولیت معاونت پژوهشی اظهار داشت:  ماموریت معاونت جدید "پایش و سیاستگذاری اقتصادی" این است که با همه ی دستگاه های اجرایی اقتصادی باید ارتباطی تنگاتنگ داشته باشد و با هماهنگی و روحیه کار تیمی و قدرت اجماع سازی فعالیت ها را پیگیری کند.

وی در ادامه اظهار داشت :ما هم اکنون در شرایط خاص اقتصادی هستیم و از اوج التهابات گذشته عبور کردیم ، در اقتصاد کشور نشانه های بازگشت به آرامش را می بینیم، لذا باید مانند یک مریض مراقبت هایی از آن انجام گیرد، ما توانستیم مجدداً اقتصاد را به دوره 55 ماه گذشته که اقتصاد به حرکت در آمده و از رکود تورمی بی سابقه خارج شده برگردانیم و قطعا" می توان با یک مدیریت هوشمند به رشد و توسعه بر گردانیم .

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه در شرایط فعلی ما به هماهنگی بیشتر و از طرف دیگر اصلاح سازی در این شرایط سخت داریم، اظهار داشت: توقّعی که از معاونت «پایش و سیاستگذاری اقتصادی» دارم این است که هماهنگی و اصلاح سازی و همچنین بحث ارزیابی سیاست ها را بطور جدّی در دستور کار خود قرار دهد.

معاون اقتصادی ریس جمهور و رئیس موسسه در ادامه، هماهنگی و اصلاح ساختاری ، مقابله با تحریم ، دبیرخانگی ستاد اقتصادی دولت و ارتقاء اثرگذاری آن ، ارتباط نزدیک با معاونت پژوهشی و ارتباط وسیع و دو سویه با دستگاه های اجرایی را از مهمترین وظایف معاونت «پایش و سیاستگذاری اقتصادی» عنوان کرد.

رئیس موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی  با اشاره به اینکه مأموریت این موسسه، مدیریت و برنامه ریزی کلان کشور است اظهار داشت: در مدیریت و برنامه ریزی کلان کشور حوزه های اقتصاد، سیاست ، مدیریت و فرهنگ نیز شامل می شود و یکی ازاهداف و ماموریت های موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی، مشاوره دادن به رئیس محترم جمهوری است ، موسسه باید در معاونت پژوهشی این توانایی را ایجاد کند و نشان دهد که میتواند با استفاده از همه ظرفیت های پژوهشی کشور حلقه وصل نهاد تصمیم گیر و نیرو های محقق سراسر کشور و حتی خارج از کشور باشد.

دکتر نهاوندیان با تاکید بر هدفمندی و جامع نگری در پژوهش اشاره کرد و گفت: در مسأله ،هدف حل یک مشکل است و رسیدن به آن هدف ، ما باید در پژوهش برای حل مشکلات مردم  هدف مشخصی داشته باشیم ، وقتی که هدفمندی وجود دارد ، آینده نگری نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت ،لذا باید هم آینده نگری داشته باشیم و هم معتقد به آرمان های ارزشی مانند رشد و عدالت اجتماعی و پیشرفت، و حتما" مراقب باشیم که آرمان گرایی با رویا پردازی اشتباه گرفته نشود.

وی با بیان اینکه در حوزه پژوهش  باید موظّف به آزاد اندیشی باشیم اظهار داشت: موظف به عدم تعصب در پژوهش هستیم اما تعصب در اجرا لازم است، در پژوهش موظف هستیم تمامی حرف ها را بشنویم و وقتی  مشورت کردیم و فهمیدیم که صحیح است باید دقیقاً  و بدون تردید اجرا کنیم .

معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس موسسه با بیان اهمیت جایگاه موسسه در نظام تصمیم گیری کشور افزود: باید معاونت پژوهشی ما در ارتباط با تمامی پژوهشگران و همه­ ی مراکز پژوهشی در کشور حلقه اتصال باشد، هم اکنون هیچ مرکز پژوهشی کشور غیر از موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی سراغ نداریم که  اتصال مستقیم و مستمری را با بالاترین مقام اجرایی کشور داشته باشیم.لذا معاونت پژوهشی باید همراه و همگام و هماهنگ با معاونت های « پایش و سیاستگذاری اقتصادی » و همچنین « معاونت آموزشی» حرکت و فعالیت نماید. یادآوری کنم گروه های تخصصی موسسه ما فقط گروه های آموزشی نیستند، در موسسه گروه های آموزشی و پژوهشی داریم و معاونت آموزشی و پژوهشی باید در یک همکاری بسیار نزدیکی با یکدیگر این سیاست ها را پیگیری نمایند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در بخشی از سخنانش به اهمیت استفاده از تجارب ملل اشاره کرد و گفت: واقعاً ما باید در کشور از تجربه های دیگری که در دنیا صورت گرفته استفاده کنیم و راه های بی حاصل را طی نکنیم. دین ما دستور داده است که از تجارب دیگران استفاده بهینه کنیم و این هنرمندی صحیح و خطا و صرف هزینه ها را نباید به ملت خودمان تحمیل کنیم.

در این جلسه همچنین دکتر باقری، معاون پایش و سیاستگذاری اقتصادی و دکتر طهرانی زاده، معاون پژوهشی پیرامون فعالیت ها و برنامه های معاونت ها به ارائه دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند و از مدیران محترم خواستند در این فرایند همکاری و همراهی داشته باشند.

در پایان مراسم از سوی دکتر نهاوندیان طی احکام جداگانه ای دکتر امیر باقری را بعنوان  معاون پایش و سیاستگذاری اقتصادی و دکتر سیدمحمدرضا امیری طهرانی زاده را بعنوان معاون پژوهشی منصوب کرد.   

 

 ٠٨:٣١ - 1398/05/06    /    شماره : ٤١٠٢    /    تعداد نمایش : ٩٥٤