چاپ        ارسال به دوست

ثبت نام وام دانشجویی نیمسال دوم 98- 1397

راهنمای بهره ­مندی از تسهیلات رفاهی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ویژه دانشجویان روزانه شاغل به تحصیل در مراکز آموزش عالی

 برای رشد استعدادها و کمک به وضع تحصیلی و معیشت و تسهیل در انجام امور رفاه دانشجویان، اداره خدمات دانشجویی در ابتدای هر ترم تحصیلی، مطابق ضوابط و شرایط و بر اساس آیین­ نامه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بر اساس مقررات عمومی، اقدام به ثبت­نام و اخذ وام دانشجویی از صندوق رفاه برای دانشجویان واجد شرایط می­ نماید.

 شرایط بهره مندی از تسهیلات:

شرایط عمومی وام ­گیرندگان:

· عدم اشتغال به کاری که مستلزم دریافت اجرت باشد (به استثنای کار دانشجویی)؛

·  عدم استفاده از بورس تحصیلی، کمک و یا وام مؤسسات دیگر؛

· دارا بودن صلاحیت اخلاقی و رعایت شئونات دانشجویی؛

· نداشتن بدهی معوقه و یا جریمه دیرکرد از مقطع تحصیلی قبلی.

 شرایط آموزشی وام­ گیرندگان:

·  اشتغال به تحصیل در سنوات تحصیلی مجاز: سنوات مجاز برای دوره کارشناسی ارشد حداکثر 2 سال تحصیلی (4 نیمسال) و برای دوره دکتری حداکثر 4 سال تحصیلی (8 نیمسال) می‌باشد. مرخصی تحصیلی مجاز تأییدشده از سوی اداره کل تحصیلات تکمیلی موسسه، جزء دوره تحصیلی دانشجو محاسبه نمی­ گردد و دانشجو در زمان مرخصی تحصیلی نمی­ تواند از وام­های تحصیلی بهره­ مند شود.

· دانشجو در ترمی که متقاضی وام است، انتخاب واحد کرده، به‌طوری‌که انتخاب واحد در سیستم آموزشی سما فعال باشد.

· تمام‌وقت بودن آموزشی دانشجو: دانشجویی تمام‌وقت محسوب می­شود که حداقل تعداد واحد موردنیاز طبق مقررات آموزشی وزارت علوم را اخذ کرده باشد. حداقل تعداد واحد برای دوره کارشناسی ارشد 8 واحد و دوره دکتری 6 واحد است. چنانچه دانشجو در نیمسال آخر تحصیل خود باشد، اخذ واحد پایان­ نامه به‌تنهایی کفایت می­ کند.

· مشروط نبودن دانشجو در نیمسال گذشته تحصیلی.

·  میانگین کل نمرات دانشجویان متقاضی وام در دوره کارشناسی ارشد نباید کمتر از 14 و دوره دکتری کمتر از 16 باشد.

· اختصاص وام به دانشجویان ورودی جدید در نیمسال اول بدون احتساب معدل انجام خواهد گرفت.

· مبلغ هر یک از انواع وام­ ها در ابتدای هر نیمسال تحصیلی از طرف صندوق رفاه دانشجویان به کلیه مراکز آموزشی تابعه ابلاغ می‌شود و دانشجویان متقاضی موظفند در مهلت تعیین‌شده از طرف صندوق رفاه که از طرف موسسه اطلاع­ رسانی می­شود، نسبت به ارائه درخواست و مدارک لازم اقدام کنند.انواع وام‏های صندوق رفاه دانشجویان

نوع وام: وام تحصیلی

(دانشجوی کارشناسی ارشد حداکثر تا 4 بار می‌تواند از این وام بهره­ مند شود).

مبلغ: نیمسال دوم سال تحصیلی 98-1397 (5500000 ریال)

شرایط دریافت: دارا بودن شرایط عمومی و آموزشی

مدارک لازم: دانشجویان برای بهره ­مندی از هریک از انواع وام باید شرایط عمومی و آموزشی لازم را داشته و مدارک موردنیاز را در مدت‌زمان تعیین­ شده به اداره خدمات دانشجویی ارائه نمایند.

· ارائه اصل کارت ملی و کارت دانشجویی به اداره خدمات دانشجویی

·  تکمیل فرم سند تعهد محضری در دفتر اسناد رسمی و داشتن ضامن معتبر (کارمند رسمی، پیمانی دولت و یا بازنشسته سازمان تامین اجتماعی) با ارائه آخرین حکم کارگزینی و آخرین فیش حقوقی ضامن و گواهی کسر از حقوق ضامن بنام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم).

· ارائه و تحویل سند تعهدنامه محضری تأییدشده در دفتر اسناد رسمی به همراه آخرین حکم کارگزینی ضامن (که در آن حتماً وضعیت کارمند رسمی یا پیمانی دولت قید شده باشد) و آخرین فیش حقوق ضامن و گواهی کسر از حقوق ضامن به اداره خدمات دانشجویی.

· دانشجویانی که در مقطع قبلی از وام­های صندوق رفاه دانشجویان بهره­مند بوده­اند، به‌شرط آن‌که از تاریخ سند تعهد محضری­ شان بیش از 3 سال نگذشته باشد، نیازی به ارائه سند تعهد محضری جدید ندارند.

·  افتتاح حساب بانکی به نام دانشجو در یکی از شعب بانک تجارت و ارائه شماره‌ حساب، کد شعبه و شهری که در آن افتتاح حساب‌شده به اداره خدمات دانشجویی.

·  دانشجویانی که در مقطع قبلی از وام­های صندوق رفاه دانشجویان بهره­مند بوده­اند، به‌شرط آن‌که حساب بانکی قبلی‏شان در پورتال صندوق رفاه دانشجویان فعال باشد، نیازی به افتتاح حساب بانکی جدید ندارند.

· دانشجویان مرد متأهل علاوه بر مدارک ذکرشده لازم است اصل شناسنامه و کارت ملی خود و همسر و فرزندان و اصل عقدنامه را به اداره خدمات دانشجویی ارائه نمایند. (به دلیل بالاتر بودن میزان وام تحصیلی دانشجویان مرد متأهل نسبت به سایر دانشجویان).

 

نوع وام: وام تحصیلی ویژه دکتری

مبلغ: ماهیانه: (18000000ریال) هر سه ماه یک بار

شرایط دریافت: دارا بودن شرایط عمومی و آموزشی. (دانشجوی تا پایان‌ترم هشتم می­تواند از این وام بهره­ مند شود).

مدارک لازم: دانشجویان برای بهره­مندی از این وام باید شرایط عمومی و آموزشی لازم را داشته و مدارک موردنیاز را در مدت‌زمان تعیین­ شده به اداره خدمات دانشجویی ارائه نمایند.

· ارائه اصل کارت ملی و کارت دانشجویی به اداره خدمات دانشجویی

· تکمیل فرم سند تعهد محضری (در دفتر اسناد رسمی) با 2 ضامن معتبر (کارمند رسمی، پیمانی دولت و یا  بازنشسته سازمان تامین اجتماعی با ارائه آخرین حکم کارگزینی ضامن و گواهی کسر از حقوق ضامنین بنام صندوق رفاه دانشجویان).

· ارائه و تحویل سند تعهدنامه محضری تأییدشده در دفتر اسناد رسمی و آخرین حکم کارگزینی ضامنین (که در آن حتماً وضعیت رسمی یا پیمانی قیدشده باشد) و آخرین فیش حقوقی ضامنین و گواهی کسر از حقوق ضامنین به اداره خدمات دانشجویی.

· دانشجویانی که در مقطع قبلی از وام­های صندوق رفاه دانشجویان بهره­مند بوده­اند، به‌شرط آن‌که از تاریخ سند تعهد محضری­ یکی از ضامنین بیش از 3 سال نگذشته باشد، ارائه سند تعهد محضری ضامن دوم کفایت می­کند.

· افتتاح حساب بانکی به نام دانشجو در یکی از شعب بانک تجارت و ارائه شماره‌حساب، کد شعبه و شهری که در آن افتتاح حساب‌شده به اداره خدمات دانشجویی.

دانشجویانی که در مقطع قبلی از وام­های صندوق رفاه دانشجویان بهره­مند بوده­اند، به‌شرط آن‌که حساب بانکی قبلی ­شان در پورتال صندوق رفاه دانشجویان فعال باشد، نیازی به افتتاح حساب بانکی جدید ندارند.

·  بازپرداخت وام ویژه دکتری دقیقاً به میزان مبلغ دریافتی این وام در هر ماه می‌باشد.

دانشجویانی که از مقطع قبلی تحصیلی نیز وام داشته ­اند، مبالغ وام به دفترچه اقساط جدید اضافه می‌شود.

نوع وام: وام ضروری

پایان­ نامه- خرید لوازم کمک ­آموزشی- خرید کتب تخصصی مرتبط با رشته با تأیید مدیر گروه- خرید عینک طبی و حوادث طبیعی. این وام در هر یک از موارد ذکرشده فقط یک‌بار به دانشجو تعلق می­گیرد.

مبلغ: بر اساس مبلغ فاکتور ارائه‌شده حداکثر ( 6000000 ریال) و وام ضروری خرید کتب تخصصی حداکثر( 5000000 ریال).

شرایط دریافت: دارا بودن شرایط عمومی و آموزشی.

مدارک لازم: دانشجوی متقاضی این وام علاوه بر مدارک موردنیاز وام تحصیلی باید مدارک ذیل را در مدت مقرر به اداره خدمات دانشجویی ارائه نمایند. این مدارک شامل: برگه انتخاب واحد که در آن پایان‌نامه انتخاب‌شده باشد - فاکتور خرید لوازم کمک‌آموزشی – فاکتور خرید عینک طبی و فاکتور خرید کتب تخصصی که فاکتور ارائه‌شده باید به نام دانشجو و در یک صفحه بوده و از مدت‌زمان آن بیش از شش ماه نگذشته و تاریخ و مهر مرکز فروش را نیز داشته باشد. فاکتور خرید کتب تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی باید به تأیید مدیر گروه آموزشی رسیده باشد. در مورد وام ضروری حوادث طبیعی، دانشجو لازم است تأییدیه خسارت از طرف فرمانداری یا استانداری محل سکونت خود ارائه نماید.

 

نوع وام: وام ضروری ویژه دکتری (این وام در نیمسال جاری به دانشجویان دکتری 96 و ماقبل آن تعلق می­ گیرد).

دانشجوی دوره دکتری در طول مدت تحصیل فقط یک بار می­ تواند از این وام بهره ­مند شود.

مبلغ: بر اساس مبلغ فاکتور ارائه‌شده حداکثر ( 30000000 ریال)

شرایط دریافت: دارا بودن شرایط عمومی و آموزشی.

مدارک لازم: دانشجوی متقاضی این وام علاوه بر مدارک موردنیاز وام تحصیلی باید مدارک ذیل را در مدت مقرر به اداره خدمات دانشجویی ارائه نمایند. این مدارک شامل: فاکتور خرید لوازم کمک‌آموزشی و یا فاکتور خرید کتب تخصصی که فاکتور ارائه‌شده باید به نام دانشجو و در یک صفحه بوده و از مدت‌زمان آن بیش از شش ماه نگذشته و تاریخ و مهر مرکز فروش را نیز داشته باشد. فاکتور خرید کتب تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی لازم است به تأیید مدیر گروه آموزشی رسیده باشد.

نوع وام: وام ودیعه مسکن متأهلین

بازپرداخت این وام برای فارغ ­التحصیلان بلافاصله بعد از دفاع از پایان ­نامه است. چنانچه دانشجو در مدت زمان مجاز تحصیلی فارغ ­التحصیل نشده باشد، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد بلافاصله بعد از پایان‌ترم ششم و دانشجویان دوره دکتری بلافاصله بعد از اتمام ترم دهم بایستی نسبت به بازپرداخت وام اقدام نمایند. این وام غیرقابل تقسیط می‌باشد.

دانشجویان در صورت کسب میانگین کل نمرات­ حداقل 18 تا سقف 5/1 برابر سقف مصوب صندوق رفاه دانشجویان، از این وام بهره ­مند می­شوند.

مبلغ: ( 100.000.000 ریال)

شرایط دریافت: دارا بودن شرایط عمومی و آموزشی.

مدارک لازم: دانشجویی که متقاضی وام ودیعه مسکن متأهلی می‌باشد، لازم است علاوه بر ارائه مدارک موردنیاز وام تحصیلی، اصل عقدنامه و شناسنامه و کارت ملی زوجین را به همراه اجاره‌نامه معتبر با کد رهگیری و هولوگرام که به نام دانشجوی متقاضی بوده و از نظر مدت‌زمان اجاره‌نامه معتبر باشد را به اداره خدمات دانشجویی ارائه نماید. این وام به دانشجویان مرد و زن متاهل تعلق می‌گیرد. وام ودیعه مسکن متأهلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد در پایان‌ترم ششم تحصیلی و دانشجویان دکتری در پایان‌ترم دوازدهم تحصیلی بایستی به‌صورت یکجا و بدون تقسیط به صندوق رفاه بگردانده شود، در غیر این صورت شامل جریمه سنگین خواهد شد.

 

نوع وام: وام اجاره مسکن مجردی

این وام مخصوص دانشجویان غیربومی است که ساکن خوابگاه نیستند.

مبلغ: ماهیانه ( 7.500.000 ریال برای یک ترم)

شرایط دریافت: دارا بودن شرایط عمومی و آموزشی.

مدارک لازم: دانشجوی متقاضی علاوه بر مدارک موردنیاز برای وام تحصیلی لازم است اجاره‌نامه معتبر با کد رهگیری و هولوگرام که به نام دانشجوی متقاضی بوده و از نظر مدت‌زمان اجاره‌نامه معتبر باشد را به اداره خدمات دانشجویی ارائه نماید.

نوع وام: وام ازدواج

دانشجویانی که تاریخ عقدشان در مدت‌زمان تحصیل در مقطع فعلی بوده و از تاریخ عقدشان بیش از یک سال نگذشته باشد، می­توانند از این وام بهره­مند شوند.

مبلغ:(20.000.000  ریال)

شرایط دریافت: دارا بودن شرایط عمومی و آموزشی.

مدارک لازم: دانشجوی متقاضی علاوه بر مدارک موردنیاز برای وام تحصیلی لازم است اصل عقدنامه و شناسنامه و کارت ملی زوجین را به اداره خدمات دانشجویی ارائه نمایند.

نوع وام: وام ضروری زیارت عتبات عالیات

دانشجویان در هر مقطع تحصیلی یک‌بار می­توانند از این وام بهره ­مند شوند.

مبلغ: (7000000 ریال)

شرایط دریافت: دارا بودن شرایط عمومی و آموزشی.

مدارک لازم: ارائه گذرنامه که در آن مهر خروج ثبت شده باشد.

فرم­های مرتبط

فرم تعهدنامه محضری (موردنیاز برای تمام وام­ها)

فرم یک و دو وام ویژه دکتری

فرم وام ضروری ویژه دکتری

مابقی وام ­ها نیاز به تکمیل فرم ندارند و دانشجو در مدت‌زمان تعیین‌شده با مراجعه به پورتال دانشجویی صندوق رفاه درخواست وام می­ نماید.

 نحوه بازپرداخت تسهیلات وام صندوق رفاه دانشجویان:

فارغ­التحصیلان و یا دانشجویان تارک تحصیل (انصرافی یا اخراجی) که از وام ­های صندوق رفاه بهره­ مند بوده‏اند باید بلافاصله پس از تعیین وضعیت تحصیلی برای تسویه‌حساب و دریافت دفترچه اقساط به اداره خدمات دانشجویی مراجعه نمایند؛ و در صورت دیرکرد عواقب جریمه و اقساط معوقه به عهده دانشجو است. دانشجویان تارک تحصیل و یا انصرافی موظف هستند کلیه وام­ های دریافتی خود را به صورت یک جا پرداخت نمایند.

·  تاریخ فراغت از تحصیل دقیقاً تاریخ دفاع از پایان ­نامه و یا رساله است.

·  فارغ­ التحصیل در زمان تسویه حساب موظف به پرداخت 10 درصد از کل بدهی بوده و مابقی از طرف صندوق رفاه تقسیط می‏شود. دانشجویانی که در زمان مجاز تحصیل موفق به فارغ ­التحصیلی نشوند (دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در پایان‌ترم ششم تحصیلی و دانشجویان دوره دکتری در پایان‌ترم دوازدهم تحصیلی) موظف به بازپرداخت وام­ها می‏باشند.

· وام ودیعه مسکن متأهلی غیرقابل تقسیط بوده و باید یک­جا به صندوق رفاه برگردانده شود. دیرکرد در بازپرداخت این وام، جریمه سنگین دارد.

· دانشجویانی که از مقطع قبلی تحصیلی نیز وام داشته ­اند، مبالغ وام به دفترچه اقساط جدید اضافه می‌شود.

فرم تعهد­نامه محضری


١٩:٢١ - 1397/11/17    /    شماره : ٣٩٦٢    /    تعداد نمایش : ٦٨٧