چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر راه و شهرسازی: قیمت مسکن در دولت یازدهم 10.6 درصد رشد داشت

ایرنا - معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: در حالی که ظرف بیست سال (72 تا 92) قیمت مسکن در کشور 76 برابر شد، از سال 92 تا 96 قیمت مسکن تنها 10.6 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حامد مظاهریان» امروز (سه شنبه) در هفدهمین هماش سیاست های توسعه ای مسکن در ایران که در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حال برگزاری است، افزود: در سال های 92 تا 96 نرخ اجاره بها 1.5 برابر شده در حالی که این شاخص در سال های 72 تا 92 61 برابر رشد کرده است.
وی همچنین یادآور شد: آمارها نشان می دهد که از سال 72 تا 92 بهای زمین در کشور 107 برابر شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این مدت، نرخ تورم به عنوان شاخص مهم اقتصادی 37 برابر شده است، افزود: با این حال دولت در نظر ندارد وارد حوزه ساخت و ساز شود و نقش دولت در حوزه ساخت و ساز منحصر به برنامه ریزی و هدایت بازار خواهد بود.
وی گسترش بازار رهن با معرفی ابزارهای نوین مالی در صنعت ساختمان را یکی دیگر از برنامه های دولت عنوان کرد و افزود: دولت در این مسیر به موفقیت های خوبی دست یافته است.
مظاهریان، افزایش قدرت خرید خانوار را یکی دیگر از برنامه های مهم حوزه مسکن دانست و افزود: افزایش قدرت خرید خانوار و قدرتمندتر شدن آنها، زمینه تسهیل خانه دار شدن خانوارها را فراهم خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه تجربه جهانی نشان می دهد همه متقاضیان مسکن برای خرید خانه پول نقد ندارند، افزود: بانک ها و نهادهای مالی با احتساب پس اندازهای آینده تسهیلات مورد نیاز را در اختیار خانوارها قرار می دهند تا خرید مسکن خود را انجام دهند.
وی تاکید کرد: دولت به تامین مسکن زوج های جوان توجه جدی دارد زیرا آنها خریداران واقعی و مصرف کنندگان اصلی هستند و در بازار به دنبال سود و انتفاع نیستند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سیاست های بهسازی بافت های فرسوده شهری اظهار داشت: در این بخش دولت و مجلس به اجماع رسیده اند؛ بهسازی بافت های فرسوده و ساماندهی حاشینه نشینی یکی از مهمترین این برنامه ها است.
مظاهریان خواستار افزایش نهادهای توسعه گر در بخش مسکن شد و گفت: اجرای سیاست های توسعه مسکن در ایران نیازمند نهاد توسعه ای است و بانک مسکن در چهار سال گذشته در این راستا حرکت کرده است.
وی تاکید کرد: انتظار داریم بانک مسکن در دولت دوازدهم به عنوان یک نهاد توسعه ای در حوزه مسکن به برنامه های خود ادامه دهد تا توجه به تامین مسکن کم درآمدها با اعمال سیاست های اجتماعی دولت، زمینه را برای کمک به این اقشار فراهم کند و اقشار آسیب پذیر با حمایت های اجتماعی بتوانند صاحب خانه شوند.
به گزارش ایرنا، هفدهمین همایش سالانه سیاست های توسعه مسکن امروز و فردا در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برپاست؛ محورهای تامین مالی مسکن و مسکن اقشار کم درآمد از برنامه های نخستین روز هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن است.
برنامه‌های روز دوم نیز شامل برگزاری میزگرد تخصصی بافت‌های ناکارآمد شهری، سیاست زمین، شهرسازی و اقتصاد شهر، بازار مسکن و اسکان بشر است.


١٠:٠٨ - 1396/07/18    /    شماره : ٣٤٧٥    /    تعداد نمایش : ٩٤کلیه حقوق سایت متعلق به موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی میباشد
Copyright © 2015 www.imps.ac.ir All rights reserved