چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی دکتر مسعود نیلی در پنجاه و نهمین اجلاس شورای حکّام سازمان بهره وری آسیایی

مروری بر کسب و کار، اقتصاد و فرصت­ های سرمایه­ گذاری در ایران

ایران و آسیا؛ یک تعامل برد-برد

دکتر مسعود نیلی، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور اقتصادی و رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ­ریزی در پنجاه و نهمین اجلاس شورای حکام سازمان بهره‌وری آسیایی (GBM) در سخنانی به شرایط کنونی اقتصاد جهان، وضعیت اقتصادی کشور و فرصت ­های سرمایه­ گذاری در ایران پرداخت. گزیده ­ای از اهمّ موضوعات سخنرانی دکتر مسعود نیلی در این اجلاس به این شرح است:

***

تصویری از وضعیت کنونی اقتصاد جهان

به دلیل رشد بالای اقتصادی در منطقه آسیا طی چند دهه‌ی گذشته، ترکیب جغرافیایی تولید ناخالص داخلی جهان دگرگون شده است. با رشد سریع اقتصادی در کشورهای آسیایی به ویژه کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا، سهم این قاره از تولید ناخالص داخلی طی سالهای دهه 1980 میلادی تاکنون از حدود 20 درصد به حدود 40 درصد، افزایش یافته است. افزون بر این در طول دهه‌ گذشته، این منطقه‌، حدود 10 درصد سهم بیشتری از تجارت جهانی کالا پیدا کرده است. همچنین با شکل‌گیری مازاد مالی حاصل از تجارت کالا، خدمات و انرژی و نیز توسعه نهادهای مالی، اکنون این منطقه به عنوان قطب جدید مالی جهان نیز مطرح است. این مزیت‌های کلیدی در حالی شکل گرفته که اکنون در منطقه اروپا و امریکا به دلیل تحولات اقتصادی و سیاسی صورت گرفته، خوش‌بینی گذشته نسبت به تداوم رشد تجارت وجود نداشته و به نظر می‌رسد، در این کشورها سیاست­ های حمایت از اقتصاد داخلی و افزایش درون گرایی طرفداران موثری پیدا کرده است.

 اقتصاد ایران و ظرفیت­ های گسترده

در این میان برخی از کشورهای آسیایی نظیر ایران، دارای اقتصادهایی بکر و دست‌نخورده هستند و متناسب با ظرفیت رشد قابل توجه خود، عملکرد درخوری به ثبت نرسانده ­اند. طی ۱۵ سال اخیر، با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در آموزش عالی، تعداد افراد با تحصیلات دانشگاهی در کشور حدوداً ۳ برابر شده است. این شرایط سبب شده که نیروی کار تحصیلکرده و با مهارت در مقایسه با سایر کشورها ارزان­تر شده که این برای ایران مزیت قابل توجهی قلمداد می­شود.

اقتصاد ایران از نظر منابع انرژی و جغرافیایی نیز حائز مزیت‌ است و از نظر مجموع منابع نفت و گاز، دارنده رتبه‌ نخست در جهان به شمار می­رود. بر این اساس، ایران به دور از ناامنی‌ها و چالش‌های منطقه، می‌تواند با سرمایه‌گذاری و افزایش قابل توجه تولید انرژی به عنوان شریک تجاری مطمئن برای اقتصادهای قدرتمندی نظیر چین، هند، ژاپن و اندونزی، انرژی مورد نیاز این کشورها را تأمین کند. ضمن اینکه کشور ما می‌تواند به عنوان بستری مناسب به عنوان بخشی از زنجیره تولید کشورهای شرق آسیا با هدف صادرات به بازارهای منطقه مطرح شود.

در اقتصاد ایران به دلیل دسترسی به منابع انرژی و مداخله دولت در قیمت‌گذاری، شاخص شدت انرژی جزو مقادیر بالا در جهان محسوب می­شود. از این رو، برنامه ویژه‌ای برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در نظر گرفته شده و تاکنون بالغ بر 23 میلیارد دلار پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در ایران به تصویب رسیده که با توجه به شکل اجرایی آن می‌تواند بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی با ریسک پایین باشد.

علاوه بر موارد یاد شده، مزیت جغرافیایی در کنار امنیت و سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی که در زیر ساخت‌هایی IT و حمل و نقل صورت گرفته، ایران را به مسیری مطمئن برای کریدورهای قاره آسیا تبدیل کرده و کشور ما به دنبال آن است تا نقشی فعال‌تر در کریدورهای حمل و نقل از جمله پروژه جاده ابریشم جدید ایفا کند. همچنین بخش گردشگری از جمله حوزه ­های دیگر جذاب در سرمایه­ گذاری خارجی است که علاوه بر آثار و اماکن دیدنی جذاب، برخورداری از خدمات بهداشت و درمانی یا گردشگری سلامت را نیز شامل می شود.

 جمع­بندی

ما بر این باوریم که توسعه در انزوا صورت نمی‌گیرد و بدون استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی که اقتصاد جهانی فراهم می‌کند، نمی‌توان به تحقق رشد پایدار اقتصادی امیدوار بود. طی 4 سال گذشته دولت ایران توفیقات چشم‌گیری در ایجاد ثبات اقتصاد کلان، کنترل تورم و پیش‌بینی­ پذیر کردن نرخ ارز به دست آورده و مسیر پیش‌روی اقتصاد ایران، تداوم و بهبود سیاست­ های صحیح اتخاذ شده طی این مدت و توجه به چالش‌های پیش‌رو در مسیر دستیابی به رشد 8 درصدی است.به منظور تحقق این میزان رشد، ایران توجه ویژه‌ای به تعامل با کشورهای آسیایی دارد. دستیابی به این ظرفیت نیازمند تغییر ذهنیت، همکاری نزدیک در کشورهای آسیایی و تعریف حوزه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری است که برای هر دو طرف انتفاع قابل ملاحظه­ ای به همراه خواهد داشت.

 


٠٩:٥٩ - 1396/01/22    /    شماره : ٣١٠٦    /    تعداد نمایش : ٣٩٣کلیه حقوق سایت متعلق به موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی میباشد
Copyright © 2015 www.imps.ac.ir All rights reserved