چاپ        ارسال به دوست

یادداشت دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور و رئیس موسسه بمناسبت انتشار پنج هزارمین شماره "دنیای اقتصاد"

بمناسبت انتشار پنج هزارمین شماره روزنامه دنیای اقتصاد ، آقای دکتر محمد نهاوندیان معاون رئیس جمهور و رئیس موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی یادداشتی به شرح ذیل نوشت:

دوستی ما با دنیای اقتصاد به اندازه ۵ هزار شماره قدمت دارد. یعنی ۵ هزار بار این روزنامه را در دست گرفته و مطالعه کرده‌ایم. زمان کمی نیست و مهم‌تر اینکه این دوست قدیمی کمتر پیش آمده که از دایره عقلانیت، انصاف و اعتدال خارج شود .در اقتصاد می‌گویند برخی پیش‌بینی‌ها خودمحقق‌کننده هستند؛ یعنی اگر نهاد معتبری در اقتصاد پیش‌بینی کند که ممکن است یک متغیر اقتصادی از وضعیتی به وضعیتی دیگر تغییر حالت دهد، احتمالا این اتفاق خواهد افتاد؛ چون آحاد اقتصادی، رفتارهای خود را بر اساس این پیش‌بینی تنظیم خواهند کرد.

«دنیای‌اقتصاد» همان نهاد معتبر است که پیش‌بینی‌هایش با احتمال زیاد محقق می‌شود و این، مسوولیت این نهاد را سنگین‌تر و سنگین‌تر می‌کند. یک نهاد تحلیلگر باید ویژگی‌های زیادی داشته باشد تا آحاد اقتصادی مرجعیت او را بپذیرند؛ باید غیرسیاسی باشد و با زبان اقتصاد سخن بگوید و از تحلیل‌های جهت‌دار فاصله بگیرد.

اینها در کنار ارتباط گرفتن با اقتصاددانان با‌کیفیت و تحلیلگران مستقل، از «دنیای‌اقتصاد» نهادی ساخته که مورد اعتماد آحاد اقتصادی قرار دارد و می‌تواند همچون چراغ راهنما برای کشور عمل کند.١٠:٤٢ - 1399/07/12    /    شماره : ٥٠٣٩    /    تعداد نمایش : ١٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: