چاپ        ارسال به دوست

گزارش فتح قله کلیمانجارو با صعود همکارمان خانم فاطمه مستعد

سرکارخانم فاطمه مستعد رئیس گروه آمار و برنامه ریزی عملکرد دفتر طرح و برنامه موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی طی برنامه ورزشی کوهنوردی در کشور تانزانیا ، قله کیلیمانجارو  را با موفقیت صعود کردند.

وی پس از صعود اظهار داشت: کلیمانجارو Kilimanjaro منطقه‌ای کوهستانی است که با نظارت سازمان یونسکو و با همیاری دولت تانزانیا درنهایت دقت در داخل پارک ملی کلیمانجارو، محافظت و نگهداری می‌شود. سالانه صدها نفر از سراسر جهان جهت بازدید و صعود این قله به تانزانیا سفر می‌کنند. این قله ۵۸۹۵ متری در نزدیکی خط استوا و در مرز دو کشور تانزانیا و کنیا قرارگرفته است و به‌عنوان بام آفریقا شهرت دارد. کلیمانجارو یکی از قله‌های هفت‌گانه مرتفع هفت قاره جهان و همچنین یکی از قلل آتش‌فشان هفت قاره محسوب می‌شود. این قله اولین بار در اواخر قرن ۱۹ صعود شده است .

وی افزود: کلیمانجارو قله‌ای است به پهنای سراسر جهان، بزرگ، بلند و زیر آفتاب بی‌نهایت سفید. اغراق نیست اگر بگوییم ارنست همینگوی بهترین توصیف تاریخ از کلیمانجارو را داشته است. او در کتاب «برف‌های کلیمانجارو» از برف‌ها و یخچال‌هایی گفت که حالا می‌فهمیم تا 20 سال آینده از بین می‌روند. برای همین است که تعداد صعودکنندگان به کلیمانجارو بیشتر شده، آن‌ها می‌خواهند تا قبل از این‌که برف‌ها و یخچال‌ها ذوب شوند، کلیمانجارو را ببینید. 

خانم مستعد ادامه داد: با صعود به این قله شما می‌توانید در 5 روز، دو اقلیم گرمسیری و یخچالی را باهم تجربه کنید. ازیک‌طرف جنگل‌های گرمسیری، زمین‌های هموار و استپی را خواهید دید که زیستگاه گونه‌های حیوانی مختلف مثل فیل و زرافه هستند و از طرف دیگر هرچقدر به قله نزدیک شوید، یخچال‌های بزرگی را می‌بینید که برای هزاران سال در این منطقه بوده‌اند. 

وی افزود: صعود به قله کلیمانجارو از هفت مسیر امکان‌پذیر است که یکی از پرترددترین آن‌ها، مسیر «مارانگو» با ارتفاع 1879 متر از سطح دریا است که به دلیل وجود کمپ‌های مسقف و امکانات بیشتر، اغلب کوهنوردان این مسیر را برای صعود در یک بازه زمانی 5 روزه انتخاب می‌کنند. باعقد قرارداد با شرکت‌های مربوطه (تانزانیایی) کوهنوردان از سرویس‌هایی مانند غذای کامل صعود - باربر و محل خواب بهره‌مند‌می شوند. داشتن تجهیزات کامل کوهنوردی در این سفر الزامی است.وی در ادامه مسیرهای حرکت را به تفصیل بیان کرد.

خانم مستعد در پایان اظهار داشت به‌پاس قدردانی از حمایت ریاست محترم موسسه جناب آقای دکتر نهاوندیان و تشویق مجموعه مدیران و همکاران، پرچم ایران و برنوشته موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی را در بلندای این قله به اهتزاز درآوردم. امیدوارم نماینده بی ادعا و شایسته‌ای از این مجموعه برای نمایش توانایی زن ایرانی و ارائه فرهنگ والای ایرانی در بین مردم فقیر اما مهربان و سخت‌کوش قاره پهناور آفریقا بوده باشم.

دفتر ریاست و روابط عمومی موسسه ضمن تبریک برای ایشان در تمامی مراحل زندگی آرزوی موفقیت و سربلندی دارد.

        

١٤:٠١ - 1398/11/27    /    شماره : ٤٣٧١    /    تعداد نمایش : ٤٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: