چاپ        ارسال به دوست

دکتر نهاوندیان،رییس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی در جمع دانش آموزان موسسه فرهنگی آموزشی فضیلت : روز اوّل مهر، روز افتتاح بزرگترین سرمایه گذاری انسانی در کشور است

به مناسبت اوّل مهر و روز بازگشایی مدارس، دکتر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی در"موسسه فرهنگی و آموزشی فضیلت" حضور یافت.

وی در جمع مدیران و دانش آموزان این موسسه با بیان اینکه روز اوّل مهر ،روز افتتاح بزرگترین سرمایه گذاری در کشور است اظهار داشت: امروز میلیونها دانش آموز در ایران به مدرسه می روند و بزرگترین سرمایه گذاری کشور در واقع در حوزه  نیروی انسانی صورت می پذیرد و عزمی جدّی برای رزم در یک رقابت در سطح جامعه انسانی است.

وی گفت: در حوزه بودجه گاها" این سوال پیش می آید که چرا بزرگترین رقم بودجه در بین دستگاه های اجرایی کشور، متعلق به آموزش و پرورش است برای اینکه این اتفاق یک سرمایه گذاری برای آینده جامعه است و به همین جهت اول مهر گویی آغاز شروع بکار عظیم ترین پروژه  سرمایه گذاری است  که محصول آن در 20 سال آینده بدست می آید  و مهم این است که خود دانش آموز احساس کند که آیا در این سرمایه گذاری مشارکت دارد؟ سرمایه گذار است یا مصرف کننده ؟ و بداند که در کدامین قسمت این سرمایه گذاری قرار گرفته است.

دکتر نهاوندیان خطاب به دانش آموزان با بیان اینکه که چرا سرمایه گذاری انسانی مهم ترین سرمایه گذاری است؟ اظهار داشت : به جهت اینکه آمادگی برای آینده مبهم است و کسی نمی داند مسائلش در 20سال آینده چیست؟ و چه کسی  در 30 سال پیش می توانست درجه ای که در حال حاضر تکنولوژی به آن دست پیدا کرده ایم را پیش بینی کند؟ و چه کسانی این سطح از تکنولوزی را آفریدند؟ آیا درس 20سال بعد را قبل خوانده بوده اند؟ خیر درس آن را نخوانده بودند ولی در مدرسه توانایی ایجاد این تکنولوژی، توانایی خلق این دانش را پیدا کرده بودند و این توانایی مهم است چرا که محصول به دنبال توانایی بدست می آید و هدف شما باید کسب توانایی و خلاقیت باشد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در در ادامه سخنان خود به علم و تقوا بعنوان دومحور مهم در توانایی برای خلاقیت اشاره کرد و افزود: شما دانش آموزان در بهترین سال های عمرتان قرار دارید و نکته مهم این است که در پایان هفته یا ماه از خودتان سوال کنید که چه چیزهایی یاد گرفتید ؟ به خلاقیت شما چه چیزی اضافه شد؟ این عمری که از شما می گذرد بر نمی گردد و مهم این است وقتی (زمان) که شما می فروشید به ازاء و درمقابل آن چه چیزی بدست می آورید؟

 دکتر نهاوندیان به روایتی از حضرت علی(ع) اشاره کرد و گفت: الا و لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلاَّ اَلْجَنَّةَ فَلاَ تَبِيعُوهَا إِلاَّ بِهَا. (براى وجود شما قيمتى جز بهشت نيست، آن را جز به بهشت نفروشيد)این هدیه ای است به شما که انشالله تفکر کنید .

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی درپایان سخنان خود به دانش آموزان توصیه کرد که اولا" قدر خود را بدانند ، ساعات عمر خود را ارزان نفروشند  و هر ساعت از زندگی خود را محاسبه کنند و ثانیا برای اینکه این قدر را ارج بنهند، هدف داشته باشند و نگذارند دیگران برایشان هدف تعیین کنند و از تجربه، تربیت و آموزش دیگران استفاده و الگوی خود را انتخاب کنند و استعداد خود را شناسایی کنند .

پس از این مراسم، دکتر نهاوندیان به همراه مسئولان و مدیران این موسسه آموزشی از امکانات و دستاوردهای آموزشی و فرهنگی موسسه فضیلت بازدید نمودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٥:٤٢ - 1398/07/02    /    شماره : ٤١٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٧٤