چاپ        ارسال به دوست

در دهه مبارک فجر با حضور دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس موسسه ، سالن اجتماعات خواجه نصیرالدین طوسی افتتاح شد

روز چهاردهم بهمن ماه دکتر محمد نهاوندیان، سالن اجتماعات موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی را افتتاح کرد.در این مراسم که با حضور هیات امناء،هیات رئیسه ، اساتید، بازنشستگان و کارکنان موسسه برگزار گردید، از اساتید و تهیه کنندگان  گزارش های پژوهشی برتر موسسه در سالجاری نیز تقدیر و قدردانی شد..

  درابتدای مراسم دکتر غلامحسین فیروز فر معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ضمن تشکر از دست اندرکاران این پروژه به بیان مقدمه ای از چگونگی ساخت سالن اجتماعات موسسه پرداخت. در ادامه دکتر نهاوندیان با بیان اینکه در ایام دهه ی مبارک فجر با نام پژوهش و تحقیق ، افتتاح تالار خواجه نصیرالدین طوسی همراه گردیده، ابراز امیدواری کرد ، موسسه بتواند با ادامه روش های تحقیقاتی اثر گذار و با امکانات جدید خود شاهد نشست ها،هم اندیشی ها و جلسات تخصصی و ارائه مقالات علمی باشد.

وی افزود: جای تشکر دارد از همه ی روسای گذشته به ویژه آنها که در راه اندازی  کارهای ماندگار در موسسه تلاش کردند به ویژه برادر عزیزم  آقای دکتر مسعود نیلی ، زحمات ایشان و زحمات سایر عوامل که در طول سی سال تلاش کردند که یک سرمایه علمی  برای تدبیر کشور فراهم بشود .

معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس موسسه با بیان اینکه این مراسم برای تجلیل از پژوهش و پژوهشگران نیز برگزار گردیده اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در حوزه پژوهش، مسئله" اخلاق در پژوهش" است ،عنصر بسیار مهم و حیاتی که وقتی مورد غفلت قرار می گیرد، ریشه بسیاری از کج روی ها در سیاست گذاری خواهد بود.

 وی افزود: محقّق علاوه بر صداقت در تحقیق بایستی مبانی خود را نیز به صراحت بازگو کند .بعنوان مثال اگر مبنای فکری فردی سوسیالیستی است، خواننده تحقیق باید بداند که با این گرایش و این پیش فرض تحقیق می کند .یکی از لطمه های بزرگی که چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب لطمه بر ما وارد شد، التقاط بود. شهید مطهری سال های آخر عمر خودرا در مبارزه با این انحراف صرف کرد و جان عزیزش را هم فدای همین هدف کرد .

رئیس موسسه ضمن تاکید بر اینکه محقق بایستی در استفاده از نظرات دیگران دقت لازم را نیز داشته باشد گفت: بسیاری از نظرات از روش دلپی استفاده می شود، با چندین نفر صاحب نظر بر اساس آن استنتاج می کنیم و می گوییم وکمتر تبیین می شود که آن صاحب نظر که با اوحرف زدیم آنچه گفته است آیا بر اساس نظر خودش بوده است ؟

دکتر نهاوندیان  با بیان اینکه اخلاق فقط در محور صداقت خلاصه نمی شود،گفت:محور دیگری هم بنام تعهدداریم.یک محقق جدای از تعهد و مسئولیتی که احساس می کند نمی تواند باشد ،تعهد نسبت به مردم ،تعهد نسبت به عزّت مردم ، تعهد نسبت به استقلال و آزادی مردم و تعهد نسبت به  عدالت در جامعه .مگر می شود محقق نسبت به این ارزش های آرمانی  بی تفاوت باشد؟ 

معاون اقتصادی رئیس جمهور  در ادامه به کتاب "تاریخ چیست "اشاره کرده و گفتند در جمله  درخشانی از این کتاب آمده، هرکس می خواهد تاریخ را بخواند اول باید مورخ را بخواند ،هیچ تاریخی از مورّخ خودش جدا نیست هیچ مورخی نمی تواند خودش را از پیش فرض هایی که دارد و نگاه ویژه ای که نسبت به وقایع دارد جدا کند، اما مورخ صادق  است که این را بگوید و تاریخ خوانی می تواند از کتاب تاریخ خوب استفاده کند که مورخ را بشناسد. لذا محقق علوم اجتماعی جمع صداقت و تعهد در این است که شرمنده نباشد از آرمانهایی که به آن پایبند است ، اما صادق باشد در اینکه آرمانهایی که بدان پایبند است را بیان کند و جهت گیری های سیاستی اش را صریح بگوید .

وی در ادامه با توجه به نامگذاری سالن اجتماعات موسسه به تجلیل از شخصیت علامه بزرگ خواجه نصیر طوسی پرداخت و ایشان را مصداق بارز یک محقق صادق و متعهد در زمان خودشان دانستند وی افزود: خواجه نصیرالدین طوسی ،عالمی واقعی و حقیقتا" حکیم بود .وی استاد ریاضی، نجوم،فقه ،اخلاق، سیاست ، حدیث ،کلام و فلسفه بوده است،خوب درس خوانده است و خوب درس داده است.اساتید فراوانی را تربیت کرده است، گرچه خودش شیعه بوده وافتخار به پیرو اهل بیت(ع) بودن را دارد اما در شاگردانش اساتید فقه حنبلی و حنفی را هم می بینیم .

دکتر نهاوندیان افزود: خواجه ، در حداقل دو جا با تدبیر و اندیشمندی هوشمندانه خود جان دهها بلکه صدها هزار انسان را نجات داده است .ایشان در ادامه به نقش تدبیر ارزشمند خواجه در قلعه اسماعیلیه در الموت و حمله چنگیز در اوایل قرن هفتم اشاره کرد و همچنین در حمله هلاکو به بغداد که نقش خواجه در نجات جان عده ی زیادی از مسلمانان با ایجاد تفاهم بسیار مهم قابل توجه است.

ایشان در ادامه به کتاب اخلاق ناصری اشاره کرد و گفت : خواجه را فردی سیاستمدار و هم عامل به سیاست و تدبیر در حراست از جان انسانی  معرفی کردند و به خدمات دیگر خواجه در رصد خانه مراغه و آثار علمی عظیم وی که بالغ بر ۱۹۰کتاب و رساله از ایشان به یادگار مانده است اشاره کردند.

رئیس موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی در ادامه افزود: ما مثل خواجه نصیر می خواهیم حاصل تعلیم و تربیت مان انسان های فرهیخته، متدین و اخلاقی باشد که برای جامعه شان هم مفید باشند و بتوانند توصیه سیاستی حراست از جان و ارث و ناموس و پیشرفت و بقا و ارتقا جامعه بدهند لذا نیاز داریم به عقلانیت دینی ،خرد ورزی گوهر کمیابی است .دین قرار بوده است به ما راه خرد ورزی را بیاموزد،عقل فقط برای پیدا کردن دین نیست پس از پذیرفتن دین هم خود دین توصیه به خرد ورزی می کند .این جفای به نگاه دینی و فکر دینی است که پس از قبول دین ما از مردم کنار گذاشتن عقل و تدبیر و مشورت جمعی را مطالبه کنیم .

دکتر محمد نهاوندیان در ادامه با تاکید بر اهمیت جایگاه موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی در مسیر کمک به تدبیر در کشور اظهار داشت: دستگاههایی مانند موسسه که ماموریت و امکانات کمک به تدبیر در کشور دارند در تقویت عقلانیت دینی ، مسئولیت مضاعف دارند و عقلانیت دینی چیزی نیست جز همان جمع کردن صداقت و تعهد .دینی بودن به معنای تعهد به همان آرمان ها و ارزش هاست ، اما عقلانیت به معنای پایبند بودن به همه ی قواعد برهان و استدلال و منطق است .تلاش کنیم در این موقعیتی که قرار گرفتیم  دین خودمان را در قبال مردم و در قبال خون شهدا که جان عزیزشان را فدا کردند که در این کشور پرچم استقلال و آزادی و جمهوریت و اسلامیت بر افراشته شود ،ادا کنیم

در پایان این مراسم از سوی دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس موسسه از اساتید برتر حوزه پژوهش ،آقایان دکتر فرج الله رهنورد در گروه آموزشی مدیریت ، دکتر اکبر میرزانژاد در گروه آموزشی حقوق و دکتر بابک فرهنگ مقدم در گروه آموزشی اقتصاد تجلیل بعمل آمد.ضمنا" به تهیه گنندگان گزارشهای پژوهشی برتر موسسه در سالجاری خانم ها فاطمه بلباسی،لیلا نصیری، لیلا رشنوادی و آقایان کمیل دهقانی و احمد قلی برکیش لوح تقدیر اعطا گردید.شایان ذکر است در این مراسم به پاس بزرگداشت پژوهش از اساتید پیشکسوت موسسه نیز تقدیر بعمل آمد.(تصاویر)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٠:٠٧ - 1398/11/15    /    شماره : ٤٣٥٣    /    تعداد نمایش : ١١٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: